Kısırlık

Infertilite

NEDENİ AÇIKLANAMAYAN KISIRLIK

KISIRLIK İLE İLGİLİ KONULAR

KISIRLIK NEDİR ? SEBEPLERİ NELERDİR ?

KISIRLIK TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

KISIRLIK TESTLERİ NASIL YAPILIR ?

KISIRLIK TED. NE ZAMAN BAŞLANMALI ?

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık

 

Çocuk sahibi olmak amacı ile doktora başvuran çiftlerin birçoğunda nedeni açıklanamayan kısırlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Anne adayında yapılan detaylı incelemelere rağmen yumurtalıklarında, tüplerinde hiçbir problem ile karşılaşılmayabilir. Baba adayında da sperm kalitesi ve sayısı normal olmasına rağmen düzenli cinsel birlikteliklerde ve hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın bir yıl süresince ve daha sonrasında normal yollardan gebelik oluşmayabilir. Bu problem ile karşı karşıya kalan çiftler de teşhis olarak açıklanamayan kısırlık tanısıkonulabiliyor.

 

Açıklanamayan kısırlık ile karşı karşıya kalan çiftlerin çoğunda zaman içerisinde kendiliğinden gebelik sağlanabiliyor. Kendiliğinden gebelik için adayların biraz zamana biraz da sabıra ihtiyacı olabilir. Açıklanamayan kısırlık problemlerinde en önemli faktör stres olabilir. Düzenli bir stres tedavisi sonrasında doğal yollardan gebelik oluşma ihtimali yüksektir…

 

Kendiliğinden oluşan gebelikler

 

Herhangi bir kısırlık problemi olmayan 100 çiftten ayda ortalama yalnızca 20’sinde kendiliğinden gebelik oluşabilmektedir. Arta kalan 80 çiftte birçok nedeni belli olmayan faktörlerden dolayı gebelik sağlanamamaktadır. Eğer üreme sisteminde her hangi bir alanda bir problem mevcutsa kendiliğinden gebeliğin oluşma ihtimali çok düşüktür. Böyle sorunu olan çiftlerde üreme tedavileri ile gebelik şansı arttırılabilmektedir. Çoğu çift uzun seneler geçse de tedavi olmadan çocuk sahibi olamamaktadır. Dolayısı ile fazla vakit kaybetmeden detaylı bir inceleme ve gerekli görüldüğü durumlarda alternatif tedavi yöntemleri ile tedaviye başlamak en doğru karar olacaktır.

 

Kısırlık sorunu nereden kaynaklı ortaya çıkabilir?

 

Nedeni belli olmayan kısırlıklarda üreme sisteminde mutlaka kalıcı ya da geçici bir sorunun olduğu unutulmamalıdır. Çoğu zaman bazı hasta gruplarında birden fazla alana yerleşmiş problemler ile karşılaşılabilir.

 

Sağlıklı bir gebelik için:

 

• Yumurtanın sağlıklı bir şekilde olgunlaşması

• Yumurtanın yumurtlama gerçekleşerek atılması

• Yumurtlama anında yumurtanın kusursuz bölünerek döllenmek için hazır bulunması

• Kaliteli bir spermin rahim ağzından kolay bir şekilde geçmesi

• Spermlerin tüplerde bir sorun yaşamadan geçebilmesi

• Sperm ile yumurtanın sağlıklı bir şekilde buluşması

 

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için üreme fonksiyonlarının kusursuz görevini yerine getirmesi gerekir. Üreme fonksiyonlarında mevcut olabilecek en basit bir problem bile gebeliğin oluşmamasına neden olabilmektedir.

KADINLARDA KISIRLIK ve TÜP BEBEK

AZOSPERMİ ve TÜRLERİ

YUMURTA KAPASİTESİ ÖLÇÜMÜ (AMH)

NEDENİ AÇIKLANAMAYAN KISIRLIK

bilgilendirme

feminfertil

feminfertil

iletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Feminfertil Klinik

Ahmet Mithat Efendi Caddesi No:18 Ak Apt No:6 Kalamış / Kadıköy

> embriyo transferi nasıl yapılır ?

> kısırlık tedavisi yöntemleri

> kısırlık ted. ne zaman başlanmalı ?

> kadınlarda kısırlık ve tüp bebek

> azospermi ve türleri

info@feminfertil.com

> yumurta kapasitesi ölçümü ( amh )

> nedeni açıklanamayan kısırlık

©feminfertil - Op.Dr. Şule Selvi  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30

Site içerisinde yer alan tüm metinler Op.Dr. Şule Selvi 'ye aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.

Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.