Kısırlık

Infertilite

KISIRLIK TESTLERİ NASIL YAPILIR ?

KISIRLIK İLE İLGİLİ KONULAR

KISIRLIK NEDİR ? SEBEPLERİ NELERDİR ?

KISIRLIK TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

KISIRLIK TESTLERİ NASIL YAPILIR ?

KISIRLIK TED. NE ZAMAN BAŞLANMALI ?

KADINLARDA KISIRLIK ve TÜP BEBEK

AZOSPERMİ ve TÜRLERİ

YUMURTA KAPASİTESİ ÖLÇÜMÜ (AMH)

NEDENİ AÇIKLANAMAYAN KISIRLIK

Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır ?

 

Çocuğu Olmayan Çiftlere Uygulanan Kısırlık Testleri

 

Çocuk sahibi olamayan çiftler, uzmanlara başvurduğunda uzmanlar öncelikle onların önceki ilişkilerine, psikolojik durumlarına, daha önce kullandıkları ilaçlara kadar uzanan bir incelemeye tabi tutar ve kadınlarda ve erkeklerde kısırlık sebeplerinin öğrenilmesi için bir takım testlere tabi tutar. Bu testler kadınlar ve erkekler için ayrı şekilde uygulanmaktadır.

 

Erkekler İçin Uygulanan kısırlık Testleri:

 

Erkeklerde kısırlık oluşturabilecek sebepler, önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi yumurtaların döllenmesine neden olamayacak kadar az ve hareketsiz sperm olması, şekil olarak döllenmeye uygun olmayan spermlere sahip olunması, spermlerin rahmin önüne kadar ilerlemesine yeterli olmayacak şekilde boşalmanın gerçekleşmesi gibi sebeplerdir. Sizler bir yıl boyunca düzenli olarak eşinizle ilişkiye girip çocuk sahibi olamadıysanız yani tıbben kısırlık  hastalığına yakalandıysanız doktorunuz size kısırlık sebeplerini incelemek için öncelikle sperm testi yapacaktır.

 

Sperm Testi (spermiogram):

 

Doktorunuz sizlerden mastürbasyon yapmanızı ve sperm testi için meni vermenizi isteyecektir.  Mastürbasyon yoluyla meni vermeye engel bir durum varsa cinsel ilişki esnasında meni elde edebileceğiniz bir kondom kullanabilirsiniz. Sperm testi, uzmanınıza spermlerin hareketleri, hacmi, sayısı ve morfoloji yani şekil olarak düzgünlüğü konusunda bilgi verecektir.  Erkeklerde boşalma esnasında doğabilecek sıkıntılar nedeniyle sperm testi genelde en doğru kararı almak için iki hafta aralıklarla iki kez tekrarlanır.  Ayrıca sperm testi için meni örneği vermeden önce 3-5 gün cinsel perhiz yapmanız, testin daha doğru sonuç vermesini sağlayacaktır.

 

Hormon Testleri:

 

Bilindiği üzere erkekte sperm üretimini etkileyen en büyük faktörlerden birisi de hormonlardır.  Hormonlar sizin sex isteğinizi ve cinsel ilişki sırasında ne kadar sperm boşaltacağınızı belirleyen en büyük etkendir.  Sex isteğinizin belirlenmesinde büyük rol oynayan FSH ve testestoron hormonlarının kontrolü kan tahlilleriyle mümkün olacaktır.

 

Sperm tahlillerinizden doktorunuz tatmin olmamışsa sizlerden vitalite yani verilen menideki sperm sayısının yeterliliğini anlama testi, antisperm antikor denilen spermlerin hareketliliğindeki sorunları görme testi gibi farklı testler de isteyebilir fakat bu testler çoğu erkekte uygulanmaz çünkü genelde ilk yapılan spermiogram testinde kısırlık ile alakalı net bilgiler elde edilir.

 

Kadınlar İçin Uygulanan kısırlık Testleri:

 

Bazal Vücut Sıcaklığı Testi:

 

Bilindiği gibi üreme için kadınlarda olgunlaşmaya müsait yumurta hücreleri bulunması gerekmektedir. Bazal vücut sıcaklığı testi, bu hücrelerin varlığı ve yumurtlama dönemlerinin takip edilmesi için evde dahi uygulanabilecek bir testtir. Birkaç ay süren ve sabah kalkınca hassas bazal termometre yardımıyla vücut ısısının ölçülmesi ve birkaç adet dönemi boyunca yumurtlama dönemlerinde ateşinizin yükselip yükselmediğini kontrol ederek yumurtalardan kaynaklı bir kısırlık olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tabi ki evde sadece bazal vücut sıcaklığı testi ile kısırlık kanısına varmak net olmayacaktır.

 

Vajinal Salgı Gözlemlenmesi:

 

Bazı kadınlar yumurtlama dönemlerinde vajinal sıvılarının ince ve beyaz olduğunu gözlemlemektedirler. Bu yumurtlamanın olduğuna işaret etse de yine bazal vücut sıcaklığı testi gibi net fikir vereceğini savunmak yanlış olacaktır.

 

Diğer Testler:

 

Yumurtlama testlerini evde uyguladıktan sonra halen kısırlık konusunda net bir fikre sahip değilseniz uzmanınız sizlerden hormonların durumunu öğrenmek için kan testleri isteyecektir. Bunun yanı sıra ultrason yoluyla kanallarda tıkanıklık, rahimdeki boşluğun yeterliliği gibi kısırlıkta belirleyici faktörleri görecektir. Tüm bu yazılanların sadece bir ön bilgi niteliğinde olduğunu gerçek bilginin uzmanınızdan tahliller sonucunda öğrenilmesi gerektiğini unutmamanız dileğiyle.

bilgilendirme

feminfertil

feminfertil

iletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Feminfertil Klinik

Ahmet Mithat Efendi Caddesi No:18 Ak Apt No:6 Kalamış / Kadıköy

> embriyo transferi nasıl yapılır ?

> kısırlık tedavisi yöntemleri

> kısırlık ted. ne zaman başlanmalı ?

> kadınlarda kısırlık ve tüp bebek

> azospermi ve türleri

info@feminfertil.com

> yumurta kapasitesi ölçümü ( amh )

> nedeni açıklanamayan kısırlık

©feminfertil - Op.Dr. Şule Selvi  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30

Site içerisinde yer alan tüm metinler Op.Dr. Şule Selvi 'ye aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.

Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.