Tüp Bebek

GENETİK TAŞIYICILIK TESTİ

TÜP BEBEK İLE İLGİLİ KONULAR

TÜP BEBEK NEDİR ?

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN RİSKLERİ

MİKROENJEKSİYON NEDİR ?

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ

AŞILAMA MI ? TÜP BEBEK Mİ ?

GENETİK TAŞIYICILIK TESTİ

Genetik Taşıyıcılık Testi

 

Taşıyıcılık taraması, eşiniz veya sizin, bebeğinizde ciddi kalıtsal hastalığa yol açacak bir mutasyonu taşıyıp taşımadığınızı belirlemeye yarayan bir testtir. Sıklıkla rastlanan bu tip hastalıklardan bazıları; talasemi, kistik fibrozis, spinal musküler distrofi, tay sachs hastalığı, vs.

 

Bu hastalıklar resesif geçişlidir; bir bireyin hasta olabilmesi için hem anne hem babadan bu genetik mutasyonu alması gereklidir. Taşıyıcılar genellikle hastalığın semptomlarını göstermezler.

 

Eğer hem siz hem eşiniz aynı hastalığı taşıyor iseniz doğacak çocuğunuzun hasta olma olasılığı %25’tir. Özellikle akraba evliliği durumunda bu nadir hastalıkları her iki eşin birden taşıma ihtimali kat kat artmaktadır.

 

Taşıyıcılık testi nasıl yapılır?

 

Genetik danışmanlık verilerek, aile soy ağacının çizilmesi, genetik hastalıklar için risk faktörlerinin değerlendirilmesi neticesinde genetik uzmanı, yüksek taşıyıcılık riskine sahip eşleri bu testi yaptırmaya yönledirir.

Taşıyıcılık için risk faktörlerinin en başında akraba evliliği gelmektedir. Ailede veya akrabalarda ortaya çıkan kalıtsal hastalık veya hastalık için yüksek riske sahip bir etnik topluluğa ait olma gibi durumlar da taşıyıcılık için riski işaret etmektedir.

Bu testin yapılması planlandığında eşlerden birinden kan alınır. Eğer taşıyıcılık tespit edilirse diğer eş için de aynı hastalığın analizi yapılır. Zaman kısıtlaması olduğu durumlarda her iki eş aynı anda taranabilir.

 

Her iki eşin aynı hastalık için taşıyıcı olduğu belirlenirse;

 

Planlanmamış bir gebelik durumunda prenatal genetik tanı ile bebeğin o hastalıktan etkilenip etkilenmediği belirlenmelidir. Sonuca göre gebeliğin sonlandırılması veya sürdürülmesi planlanır.

 

Yeni bir gebelik planlanıyor ise PGT (preimplantasyon genetik tanı) destekli tüp bebek tedavisi planlanır. Bu yöntemle elde edilecek embriyolarda bu hastalığın taraması yapılarak sadece sağlıklı veya mecbur kalınırsa taşıyıcı embriyoların transfer edilmesi ile hasta bebek doğumu önlenir.

 

Feminfertil Tüm diğer tüp bebek tekniklerde olduğu gibi vitrifikasyon yöntemindeki tüm gelişmeleri anında takip etmekte ve daha yüksek başarılar elde etmek için bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Yaptığımız çalışmalar sayesindedir ki, ünitemizde vitrifikasyon yöntemi ile neredeyse taze embriyo transferlerinki kadar yüksek gebelik oranları elde edilebilmektedir.

 

Sunduğu avantajlar göz önüne alındığında embriyo dondurmaya uygun olduğunu gördüğümüz tüm çiftlere, transfer günü ekibimiz tarafından bilgilendirme ve embriyoların dondurulması önerisi yapılmaktadır.

 

TÜP BEBEK BAŞARI ORANI

EMBRİYO TRANSFERİ NASIL YAPILIR ?

bilgilendirme

feminfertil

feminfertil

iletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Feminfertil Klinik

Ahmet Mithat Efendi Caddesi No:18 Ak Apt No:6 Kalamış / Kadıköy

> embriyo transferi nasıl yapılır ?

> kısırlık tedavisi yöntemleri

> kısırlık ted. ne zaman başlanmalı ?

> kadınlarda kısırlık ve tüp bebek

> azospermi ve türleri

info@feminfertil.com

> yumurta kapasitesi ölçümü ( amh )

> nedeni açıklanamayan kısırlık

©feminfertil - Op.Dr. Şule Selvi  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30

Site içerisinde yer alan tüm metinler Op.Dr. Şule Selvi 'ye aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.

Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.