Tüp Bebek

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ

TÜP BEBEK İLE İLGİLİ KONULAR

TÜP BEBEK NEDİR ?

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN RİSKLERİ

MİKROENJEKSİYON NEDİR ?

EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ

AŞILAMA MI ? TÜP BEBEK Mİ ?

GENETİK TAŞIYICILIK TESTİ

TÜP BEBEK BAŞARI ORANI

EMBRİYO TRANSFERİ NASIL YAPILIR ?

Embriyo Dondurma İşlemi

 

Tüp bebek laboratuvarlarında 20 – 25 yıldır uygulanmakta olan embriyo dondurma ve çözme yöntemi ile son yıllarda geliştirilen yeni teknikler sayesinde çok daha yüksek oranlarda gebelikler elde etmek mümkün olmaktadır.

 

Ünitemizde eskiden uygulanan slow (yavaş) dondurma yöntemi yerine çok daha başarılı vitrifikasyon (hızlı) dondurma yöntemi uygulanmaktadır.

 

Embriyolar kriyoprotektan adı verilen kimyasal maddeler sayesinde dondurulup -196 °C’de sıvı nitrojen tankları içinde kişiye özel bölgelerinde saklanırlar. İstendiğinde bu embriyolar tersine uygulanan işlemlerle çözülüp ana rahmine transfer edilir. Sıvı nitrojen içerisinde tüm kimyasal reaksiyonlar ve hücresel aktiviteler durmaktadır. Bu durum bir tür hücresel uyku halidir. Yapılan deneysel çalışmalarda embriyoların sıvı nitrojen içerisinde uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanabileceği gösterilmiştir.

 

Ünitemizde genellikle 3.gün ve 5.gün embriyo dondurma (vitrifkasyon) işlemi yapılmaktadır. Dondurulan embriyoların iyi kalitede olması çözme işleminde embriyoların canlı olarak geri dönme oranına doğrudan etki etmektedir.

 

Hangi Durumlarda Embriyo Dondurma Yapılır?

 

1- Transfer işleminden sonra geriye kalan kaliteli embriyolar imha edilmek yerine dondurulup tekrar transfer edilmek için saklanabilir.

 

2- İlaçlarla yumurtalıkların uyarılması esnasında OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski olan kadınlarda tüm embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

 

3- Rahim içini saran endometrium dokusunun yeteri kadar gelişemediği durumlarda.

 

4- Rahim içi cerrahi operasyon gereken durumlarda.

 

5- Kemoterapi veya radyoterapi gerektiren kanser tedavilerinden önce embriyolar dondurulabilir.

 

Embriyo Dondurmanın Çiftlere Kazandırdıkları Nelerdir ?

 

Bir tüp bebek ünitesinde embriyo dondurma işleminin yapılabilmesi çiftlere sağladığı avantajlar açısından önemli bir husustur. Taze bir siklusta daha az ( 1 – 2 ) embriyo transfer edilip geri kalan embriyoların dondurulması , riskli bir gebelik süreci olan çoğul gebelik ihtimalini azaltır. Çiftlere asıl amaç olan sağlıklı bir gebelik ve doğum imkanı sağlar.

 

Dondurulan embriyoların çözülerek transfer edilmesi çiftlere çok daha az harcama yaparak neredeyse taze bir denemeye yakın gebelik şansı sunar. Üstelik uzun süreli ilaç kullanımı, yumurta toplanması ve ICSI (yumurtaya sperm enjeksiyonu) gibi işlemlere gerek kalmaz. Ayrıca gebelik elde edilmiş çiftlerde ikinci bir çocuk istemi dondurulan embriyoların çözülüp transfer edilmesi ile mümkün olabilir.

 

Dondurulan Embriyoların Saklama Süresi

 

Yapılan bilimsel çalışmalar dondurulmuş embriyoların 10-15 sene gibi çok uzun süre sonra çözüldüğünde bile sağlıklı gebelik şansı verdiğini göstermiştir. Ancak ülkemizde Sağlık Bakanlığının ilgili yönetmeliği gereğince dondurulmuş embriyolar 5 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir.

 

Vitrifikasyon Yöntemi ile Embriyo Dondurma

 

Vitrifikasyon dondurma yöntemi diğer dondurma yöntemi (konvansiyonel yavaş dondurma) ile kıyaslandığında çok daha üstün bir teknik olduğunu kanıtlamıştır. Bu yöntem ile dondurulan embriyolar çözüldüğünde %90 – 100 oranında canlı ve sağlıklı bir şekilde geri dönmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dondurulan embriyoların kalitelerinin dondurulmaya uygun olmasıdır.

 

Brüksel Tüp Bebek Ünitesi tüm diğer tüp bebek tekniklerde olduğu gibi vitrifikasyon yöntemindeki tüm gelişmeleri anında takip etmekte ve daha yüksek başarılar elde etmek için bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Yaptığımız çalışmalar sayesindedir ki, ünitemizde vitrifikasyon yöntemi ile neredeyse taze embriyo transferlerinki kadar yüksek gebelik oranları elde edilebilmektedir.

 

Sunduğu avantajlar göz önüne alındığında embriyo dondurmaya uygun olduğunu gördüğümüz tüm çiftlere, transfer günü ekibimiz tarafından bilgilendirme ve embriyoların dondurulması önerisi yapılmaktadır.

 

bilgilendirme

feminfertil

feminfertil

iletişim

Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılmak üzere verilmemiştir. Tanı ve tedaviler mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Site içeriğinin bir şekilde tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Feminfertil Klinik

Ahmet Mithat Efendi Caddesi No:18 Ak Apt No:6 Kalamış / Kadıköy

> embriyo transferi nasıl yapılır ?

> kısırlık tedavisi yöntemleri

> kısırlık ted. ne zaman başlanmalı ?

> kadınlarda kısırlık ve tüp bebek

> azospermi ve türleri

info@feminfertil.com

> yumurta kapasitesi ölçümü ( amh )

> nedeni açıklanamayan kısırlık

©feminfertil - Op.Dr. Şule Selvi  2010 - 2017 | Tüm Hakları Saklıdır | Modano30

Site içerisinde yer alan tüm metinler Op.Dr. Şule Selvi 'ye aittir, izinsiz başka yerlerde kullanılamaz. Bu web sitesindeki içerikler tamamiyle bilgilendirme amaçlıdır. Gerçek doktor kontrolünün ve muayenesinin yerini tutamaz.

Bu sitedeki bilgilerin hekim kontrolü olmaksızın uygulanmaması gerekmektedir. En doğru teşhis için lütfen doktorunuza başvurunuz.